Geonauke

Rupturni sklop kamenoloma Radmanovo

Đurđa Mladenović (2007), Leposavić, 2. razred, Srednja škola “Nikola Tesla”

Mentori:
Jovana Radosavljević, Rudarsko-geološki fakultet
Aleksandar Tričković, Rudarsko-geološki fakultet

Primenom strukturno-tektonske analize interpretiran je sklop kamenoloma Radmanovo, koji se nalazi na istočnim padinama Kopaonika. Terenskim radom prikupljeni su podaci o prostornom položaju zastupljenih struktura (raseda i pukotina) i vršena je njihova klasifikacija prema kinematskom karakteru. Kabinetska obrada osperviranih podataka obuhvatila je statističku analizu – formiranje konturnih dijagrama, rozeta pružanja i rekonstrukciju osa stresa. Na osnovu dobijenih rezultata, izdvojeni su glavni pravci pružanja struktura i ose stresa na osnovu kojih su rekonstruisana naponska stanja. Rezultati istraživanja su značajni u pogledu razumevanja tektonske evolucije područja, a mogu se koristiti prilikom daljih tektonskih i drugih geoloških istraživanja.


Oreol rasejavanja zlata i rudnih minerala u slivu potoka Vetrenja na Deli Jovanu

Jovan Berisavljević (2005), Beograd, Deveta beogradska gimnazija

Mentorka:
Jovana Radosavljević, studentkinja osnovnih studija Rudarsko-geoločkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Cilj istraživanja bio je oreol rasejavanja rudnih minerala i samorodnog zlata u slivu potoka Vetrenja na Deli Jovanu. Istraživanje je realizovano primenom metode šlihovske prospekcije, koja je podrazumevala odlazak na teren i prikupljanje proba šliha, najfinijeg materijala sa dubine od oko 20 cm rečnog korita, a potom i laboratorijsku analizu prikupljenog materijala. U probama utvrđeno 13 petrogenih i 5 rudnih minerala. Zabeležene su pojave zlata i pratećih minerala u levoj pritoci potoka Vetrenja. Na osnovu promene u kvantitetu rudnih minerala i pojave zlata određen je njihov oreol rasejavanja.


Hidrogeološko kartiranje okoline Bora

Matija Rakić (2005), Bor, 4. razred, Gimnazija “Bora Stanković”

Mentori:
Jovana Lončar, Rudarsko-geološki fakultet
Maša Vulović, Rudarsko-geološki fakultet

Cilj istraživanja bila je izrada hidrogeološke karte okoline Bora. Prikupljeni su podaci o terenu radi detaljnije hidrogeološke karakterizacije terena. Terenskim istraživanjima prethodilo je rekognisciranje terena u maju mesecu 2024. godine i nakon toga su pikupljeni uzorci, izvršena sva merenja i laboratorijska ispitivanja u avgustu mesecu 2024. godine. Iz prikupljenih podataka na terenu i određenih koncentracija analita iz uzoraka na Institutu za rudarstvo i metalurgiju u Boru, određene su klase izdani na istražnom području, hemijska kategorizacija izvora i provera kvaliteta vode. Klase izdani određene su prema potencijalu izdani za potrebe vodosnabdevanja, dok je kategorizacija izvora određena prema dominantnim jonima. Formirana digitalizovana hidrogeološka karta može značiti u daljim istraživanjima, kao uvid u trenutno hidrogeološko stanje terena, u slučaju promene sredine u budućnosti usled antropogenih uticaja.


Geohemijska karakterizacija bituminoznih karbonatnih stena kolubarskog okruga

Rastko Glišić (2005), Mladenovac, 4. razred, Gimnazija Mladenovac

Mentor:
Aleksa Vizi, Inovacioni centar Hemijskog fakulteta

Na području kolubarskog okruga su prisutni bituminozne karbonatne stene gornjeg perma. Ove stene u sebi sadrže organsku supstancu koja je do sada bila nedovoljno ispitivana i klasifikovana. Upotrebna vrednost bituminoznih stena zavisi od velikog broja faktora, glavni činilac jeste količina i kvalitet organske supstance prisutne u stenama. U svrhe ovog istraživanja prikupljeno i analizirano je 5 uzoraka bituminoznih karbonatnih stena, od kojih su 4 uzorka gornjepermske starosti, a 1 uzorak donjetrijaske starosti. Žarenjem u peći je određen udeo ukupnog organskog ugljenika za sve uzorke. Ručnim XRF spektrometrom su određene koncentracije za glavne mikro- i makro- elemente, dok su organski biomarkeri određeni standardnom GC/MS metodom. Prema udelu organskog ugljenika, svim uzorkovanim stenama permske starosti je data dobra ocena generativnog potencijala, dok je uzorak trijaske starosti ocenjen lošom ocenom. Sve uzorkovane stene su nastale u hipersalinskoj, anoksičnoj sredini, dok je organska supstanca primarno terigenog porekla. U svim uzorcima organske supstance, dominiraju n- alkani nC 27 , nC 29 , nC 31 , dok je veći broj standardnih biomarkera odsutan usled povišenog stepena biodegradacije u uzorcima.


Ispitivanje adsorpcionih svojstava aktivnog uglja, magnetičnih minerala i njihove smeše prema teškim metalima

Valentina Todorović (2006), Beograd, 3. razred, Treća beogradska gimnazija

Mentor:
Aleksa Vizi, Inovacioni centar Hemijskog fakulteta, Univerzitet u Beogradu

Pojam ,,teški metali” predstavlja zajednički naziv za grupu metala koji imaju gustinu veću od 5 g/cm 3 . Teški metali prirodno se nalaze u zemljinoj kori. Antropogene aktivnosti, ubrzana industrijalizacija i tehnološki razvoj doveli su do promene njihovih geohemijskih ciklusa, što je rezultiralo njihovu pojavu u životnoj sredini. Kontaminacija zemljišta direktno dovodi i do kontaminacije vode, što predstavlja veliki ekološki problem današnjice. Cilj ovog istraživanja je uporedjivanje adsorpcionih karakteristika aktivnog uglja i magnetičnih minerala zasebno, kao i njihove smeše. Takodje, analizirana je mogućnost zamene aktivnog uglja magnetičnim mineralima u slučaju da se pokažu dovoljno efikasnim.


Kvalitet vode reke Grze

Autorka: Kojić Saška

Mentor: Vizi Aleksa, Inovacioni centar Hemijskog fakulteta

U okviru ovog istraživanja izvedena je hidrohemijska analiza vode reke Grze, tokom jula 2024. godine. Istraživano područje obuhvata tok reke od njenog izvora do izlaska iz naseljene oblasti. Rezultati su pokazali povišenu koncentraciju teških metala za koje se pretpostavlja da su procesom erozije i spiranja stena dospeli u vodu. Prema uredbi o graničnim vrednostima zagađujućih materija površinskih voda, kvalitet vode reke Grze se klasifikuje kao II i III klasa. Voda sa izvora karakteriše se kao podzemna voda i prema Pravilniku o higijenskoj ispravnosti za piće ova voda može da se koristi za piće bez prethodne prerade.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux